Jessica LangeI

Jessica Phyllis Lange

8,6
29 251 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Jessica Lange

Cenię talent Meryl Streep i nie jest moim celem wszczynanie tutaj dyskusji o tym, która z nich jest lepszą aktorką, to sprawa gustu. Dla mnie Meryl i Jessica są skrajnie odmienne, każda jest wybitną aktorką. Zauważyłem jednak, że Meryl (i podkreślam - TO NIE JEJ WINA!) dostaje wszystkie, bądź większość ról, które są przeznaczone dla aktorek w jej wieku (60 plus).
A prawda jest taka, że to nie Meryl jest jedyną genialną aktorką swojego pokolenia, które akurat jest wyjątkowo silne. Po prostu producenci i wielkie wytwórnie mając do wyboru plejadę aktorek idą na łatwiznę i wybierają oczywisty i bezpieczny jednocześnie wybór. Gdyby dać innym aktorkom szanse na wielkie produkcje (w sensie nazwisk) z pewnością też byłyby obsypywane nagrodami.
Na hegemonii Streep cierpią inne aktorki, które nie mają tyle szczęścia i przypadają im zwykle role, które Streep odrzuciła.
Duży ekran nie daje ostatnio szans Jessice na pokazanie wachlarzu jej możliwości - rękę wyciągnął Ryan Murphy i stąd właśnie American Horror Story jest tak genialne. Cały czas liczę, że zobaczę jeszcze Jessikę w dużej roli kinowej.
Podobnie w przypadku Glenn Close (niedocenionej za wybitną rolę w filmie "Albert Nobbs") Sigourney Weaver (i Avatar 2 i 3 mnie nie zadowolą). Cieszę się z Sally Field, która zbiera świetne recenzje za Lincolna. Może to początek zmian?

Zarówno Close, Lange, Weaver czy Field otrzymały świetne scenariusze właśnie ze srebrnego ekranu i tam, z braku propozycji z Hollywood postanowiły się realizować.

Dla przypomnienia:

Glenn Close - Damages
Sally Field - Brothers and Sisters
Sigourney Weaver - Political Animals
Jessica Lange - American Horror Story

bori_culkin

Zgadzam się!

Glenn jest wybitna jak i pozostałe wymienione aktorki. Każda z nich zagra każdą rolę, ale Meryl i Meryl i Meryl... ciągle to samo. Każda z nich już niczym nie musi udowadniać, ale trzeba o nich pamiętać tez...

bori_culkin

Zgadzam się również !!

bori_culkin

Cenię sobie Jessicę Lange bardzo, ale to naprawdę bardzo. Dopiero co zapoznaję się z jej filmografię ale kilka razy rzuciła mnie już na kolana, jednakże nie mogę zgodzić się z tym, iż Meryl Streep uprawia monopol czy hegemonię. W ocenie częstotliwości obecności aktorek na wielkim ekranie powinniśmy wziąć kilka czynników:
-chęć udziału aktorki w projekcie
-sposób w jaki wypada na castingu (tak tak, nawet taka Steep musi zawalczyć o rolę)
-sposób wyobrażenia danej postaci przez reżysera
-kwestie scenariuszowe
Jest bardzo wiele przykładów w świcie kina, gdzie to aktorki odpadały w przedbiegach ponieważ nie zachwyciły reżysera już na samym castingu, tudzież reżyser uznał że aparycja aktorki nie nadaje się do postaci o którą się ubiega. Ewentualnie one same uznały, że scenariusz jest za słaby jak na ich wymagania i możliwości. Co za tym idzie to nie wina Streep. Owszem można potraktować wybór jej osoby jako bardzo zachowawczy, ale nie ma co się temu dziwić. Streep operuje bardzo szerokim wachlarzem umiejętności i mogłaby się wcielić w każdą rolę. Nie bez powodu w Hollywood krąży kąśliwa pogłoska, że po Craigu to właśnie ona zagra Bonda. Takie są realia i choć cenię każdą w wymienionych pań, to osobiście nie dziwię się faktowi iż nie są aktorkami pierwszego wyboru. Zresztą sama tegoroczne Saturny pokazały co nieco. Lange będąca laureatką dwóch Oscarów przegrała z mało znaną Laurie Holden, która tak by the way jest również rewelacyjną aktorką, a która też nie ma wzięcia w branży mimo swojego jeszcze młodego wieku (43 lata to wiek w którym można niezłą karierę rozkręcić).

tomb2525

Po pierwsze nigdzie nie napisałem, że to wina Streep!!!! To kwestia producentów i pieniędzy, jakie idą za danym nazwiskiem.

Dla przypomnienia: Zauważyłem jednak, że Meryl (i podkreślam - TO NIE JEJ WINA!) dostaje wszystkie, bądź większość ról, które są przeznaczone dla aktorek w jej wieku (60 plus)".

Po drugie zapewniam Cię, że dzisiaj Streep nie musi chodzić już na żadne castingi.

bori_culkin

Szperając w sieci znalazłem celną wypowiedź Susan Sarandon z 1989 roku dla Chicago Tribune. To tylko potwierdza to, o czym napisałem. Już w 1989 roku coś było na rzeczy.

"It`s not that Susan Sarandon is jealous of Meryl Streep, it`s just that she wishes that every now and then she`d get a script that Streep hadn`t already passed up. ``Everything goes to Meryl first. It`s the law,`` says Sarandon in the March issue of Fame magazine. ``I am one of those who think Meryl is a great actress. I don`t elevate her to the goddess level, but she does get first crack at all the women`s roles. If other women had the same shots she`s had, they could equal her.`` But it appears the rivalry between the two women also exists on a more personal level. ``If her household runs as perfectly as her press would have us believe, I`ll slash my throat,`` Sarandon says.

http://articles.chicagotribune.com/1989-03-12/features/8903260265_1_richard-burt on-risky-business-meryl-streep

bori_culkin

trafiony zatopiony :)

bori_culkin

dla mnie Meryl Streep to wykreowana popelina na usługach lobby żydowoodzkiego, zgadzała grać się w filmach propagandowych żydów amerykańskich szkalujących Polaków i tak to działa a jak jej dali jakąś nagrodę to jej "talent" jest zawszy popierany ... przecież dostała nagrodę. Nie zapominajmy że nagrody to celowe działanie ludzi którzy na tym robią kasę nic poza tym.

markin

Naprawdę uważasz, że "Wybór Zofii" szkalował Polaków?

WaitForMe

widziałeś serial "Holocaust" ? Co o nim sądzisz ?

markin

Holocaustu jeszcze nie miałam okazji widzieć, więc się nie wypowiem. Choć przyznam, że teraz mam kolejny powód by w końcu po niego sięgnąć, zaciekawiłeś/aś mnie.
Nie zmienia to jednak faktu iż uważam, że chyba trochę przesadzasz...

WaitForMe

nic podobnego to serial zrobiony celowo do promowania jakoby Holocaust dotyczył żydów a tak nie jest. Jeśli uważasz, że przesadzam to znaczy że nie masz rozeznania w temacie i mało wiesz.

WaitForMe

możliwe że nie rozumiesz na czym polega szkalowanie.

markin

Jak już napisałam Holocaustu nie widziałam, więc przemilczę tę kwestię do momentu, w którym będę mogła cokolwiek na jego temat powiedzieć.

WaitForMe

ja to bardziej o Wyborze Zofii

bori_culkin

Coś w tym jest. Pamiętam dowcipy o Meryl, że gra jak pozbawiony emocji toster i jest w swojej grze niemal nieludzka. Tak mówiono o niej w latach 90-tych. Dlatego aby nieco ocieplić swój wizerunek zaczęła grać w filmach bardziej lekkich i komediowych.

Moim zdaniem to głównie kino cierpi na obsadzaniu Meryl w dużej liczbie filmów. Nie zawsze jestem pewien, że nikt inny nie zagrałby lepiej.

bori_culkin

Ale której to roli zagranej przez Streep po 60-ce mogą zazdrościć jej rówieśniczki?
Przecież od lat Streep gra w bardzo przeciętnych filmach - "Dwoje do poprawki", "Mamma mia", "To skomplikowane" czy "Żelazna dama" nijak się mają do interesujących pozycji z jej filmografii z lat 80-tych, to są po prostu kinowe średniaki, koleżanki mogą pozazdrościć co najwyżej gaży :D.

madz20

masz20 otóż to!

bori_culkin

chociaż August: Osage County zapowiada się interesująco http://www.youtube.com/watch?v=4VBEZrkCT8Q

bori_culkin

To fakt, zapowiada się obiecująco, tematyka przejmująca - film może brać udział w wyścigu o Oscary.
Jedyne co mnie odrobinę mierzi to same gwiazdy w obsadzie, zero świeżego powietrza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones