PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=187893}
5,0 24
oceny
5,0 10 1 24
Bride of the Gorilla
powrót do forum filmu Bride of the Gorilla

Plakat i tytuł mylące. Zapowiadają monster movie, a dostajemy kameralną, cokolwiek przegadaną, formę 'opowieści z dreszczykiem'. Nie ma tu też goryla (w Ameryce Południowej?). Występuje małpopodobny demon (rzekomo) z tamtejszych wierzeń, nie prezentowany na ekranie nazbyt obficie. Ma to tę zaletę, że film nie razi zbytnio tandetą, ale jeśli ktoś oczekuje "dzikich atrakcji" ten będzie raczej zawiedziony.

Zauważyłem, że w tamtym okresie popularne były historyjki z małpą w roli głównej (i bynajmniej nie mam na myśli "King Konga"). "Narzeczona goryla" jak dotąd okazuje się najciekawsza, choć trochę nierówna. Obok dość starannie wyreżyserowanych fragmentów, mamy sceny rozegrane raczej pochopnie. Uwagę zwraca niezły Chaney Jr. w roli miejscowego gliny.

Obejrzałem z przyjemnością, ale nie będę polecał - chyba, że ktoś lubi wygrzebywać takie zapomniane przez świat cudeńka (i jakimś cudem na ten film natrafi).

ocenił(a) film na 4

Faktycznie film nie zachwycił choć aż tak nie nudził. Cały czas czekałem na tego goryla a tu dupa. Tak samo miałem jak oglądałem "The Bloody Apes"; krew może była ale małpa tylko jedna i to jeszcze koleś w masce (samej masce, nie kostiumie) małpoluda. :)

Popularność owego tematu to nie tylko nasze słowa świadczy o tym ilość dzieło o tej tematyce : The Gorilla (1927,1930, 1939), Murders in the Rue Morgue (1932), The Ape Man (1943), Return of the Ape Man (1944), The Ape (1940), House of Mystery (1934)... oczywiście jest tego więcej podaję tylko te które znam lub kojarzę.
Co do dzieła Curt Siodmak to doskonały scenarzysta a reżyseria nie wychodzi mu na dobre, wiem co piszę gdyż widziałem 10 dzieł owego pana.
Bride of the Gorilla to dzieło typowe dla fascynacji dżungla i eksploracji jej, bardzo modne było zdobywanie terenów nie dotkniętych ludzką stopą.
Więc ukazanie owej historii zwabiło ludzi do kina, lecz to co na ekranie było grozą dziś możemy nazwać lekką opowieścią z dreszczem (jak wyżej nadmienił Wongo).

Lon Chaney Jr. to wybitny aktor który zawsze pozostawał w cieniu ojca, jedna rola pomogła mu w karierze lecz owa rola stała się dla niego także piętnem.
Kojarzony był i grywał tylko w horrorach klasy b, takich jak ten omawiany wyżej. Czasem szkoda takich talentów które schodziły na drugi plan.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones